راهنمای خرید ماشین ظرفشویی

راهنمای خرید ماشین ظرفشویی

بدون شک وجود ماشین ظرفشویی کار خانم‎ها را بسیار ساده کرده است. زحمت ظرف شستن از آن‎ها گرفته شده است و به ویژه زمانی این راحتی درک می‎شود که آن‎ها مهمان زیادی دارند و با انبوهی از ظروف کثیف در قلمروی خود یعنی آشپزخانه روبرو می‎شوند. وجود دستگاهی که این بار اضافه را به بهترین شکل بشوید و تمیز کند یقینا یک موهبت الهی برای آن‎ها محسوب می‎شود!

ما در این مقاله قصد داریم راهنمای خرید ماشین ظرفشویی را در اختیار شما قرار دهیم تا با دید بهتری به بازار بروید و خرید خود را انجام دهید. ابتدا نگاهی به تاریخچه آن می‎اندازیم.

تاریخچه ماشین ظرفشویی

بیش از یک قرن قبل یعنی سال ۱۸۸۶ خانم ثروتمندی به اسم «ژوزفین کوچران» تصمیم به اختراع این دستگاه گرفت. او مهمانی‎های زیادی برگزار می‎کرد و به دنبال راهی بود تا ظروف خود را سریع‎تر بشوید. اختراعی که دنیای خانم‎ها را متحول کرد.

نحوه عملکرد ماشین ظرفشویی

ماشین‎های ظرفشویی امروزی به صورت خودکار ظرف‎هایی را که در آن‎ها قرار می‎دهیم با کمک پودر شوینده مخصوص می‎شویند و بعد آبکشی می‎کنند. کاربر برنامه مورد نظر خود را به دستگاه می‎دهد و بعد از فشار دادن دکمه روشن، دستگاه کار خود را شروع می‎کند. ابتدا پر از آب می‎شود و سپس  عواملی مانندفواره و آب‎ پاشی‎هایی با سرعت و فشار بالا باعث شستشوی ظروف می‎شوند و در پایان آب کثیف تخلیه می‎شود. خشک کردن ظروف نیز با توجه به تنظیماتی که کاربر در ابتدا وارد کرده است با کمک بخار گرم داخل دستگاه صورت می‎گیرد.

انواع ماشین ظرفشویی

بدون شک ماشین ظرفشویی نیز مانند هر دستگاه خانگی و کاربردی دیگری با برندها و به اشکال مختلف وارد بازار شده است. ولی به شکل کلی بر سه نوع است: ماشین ظرفشویی رومیزی، ماشین ظرفشویی ایستاده و ماشین ظرفشویی توکار. در ادامه هرکدام از آن‎ها را با هم بررسی می‎کنیم.

ماشین ظرفشویی رومیزی

همان‎طور که نام آن نشان می‎دهد این مدل بر روی کابینت و در مجاورت سینک ظرفشویی در آشپزخانه قرار می‎گیرد و کاربر به راحتی می‎تواند آن را جابه‎جا کند. اکثر خانواده‎های کوچک که مهمانی‎های بزرگی هم ندارند این مدل را تهیه می‎کنند. بدون شک ظرفیت این مدل کم و قیمت آن در مقایسه با مدل‎های دیگر کمتر است.

ماشین ظرفشویی ایستاده

مدل ایستاده را باید محبوب‎ترین مدل ماشین ظرفشویی در بازار بدانیم که انتخاب خانواده‎های پر جمعیت یا خانم‎های شاغلی است که ظرف‎های خود را برای چند روز داخل ماشین می‎گذارند تا فقط با یک مرتبه روشن کردن آن، کار چند روز را انجام دهند. به هنگام خرید این مدل بهتر است انواعی را بخرید که امکان شست و شوی نصف ظرفیت را دارند یعنی با پر کردن نیمی از ظرفیت دستگاه، ظرف‎ها با استفاده کمتر از آب و شوینده شسته می‎شوند.

ماشین ظرفشویی توکار

آن دسته از افرادی هم که با جریان روز و مدرنیته حرکت می‎کنند و فضای آشپزخانه مدرنی دارند به مدل‎های توکار رو می‎آورند. این مدل‎ها فضای کمی را اشغال می‎کنند و نصب آن‎ها زیر سینک ظرفشویی، بین کابینت‎ها و زیر صفحه کابینت انجام می‎گیرد.

حال به سوالاتی می‎رسیم که شاید در زمان خرید این وسیله محبوب در ذهن شما شکل گیرد.

آیا آب فیلتر می‎شود؟

بسیاری از خانم‎ها از وجود لکه‎های آب بر روی ظروف پس از شستشو شاکی هستند که دلیل آن آب‎های فیلتر نشده است. اگر وسواس دارید، محصولی را بخرید که سیستم فیلترینگ آب دارد. چنین مزیتی نه تنها لکه‎ها را از بین می‎برد بلکه باعث می‎شود چربی‎ روی ظروف سریع‎تر پاک شوند و در مصرف مواد شوینده صرفه‎جویی شود.

تعداد سبدها چند عدد است؟

ظروف در ماشین ظرفشویی در سبدهای مخصوص قرار می‎گیرند. بعضی از سبدها مخصوص چنگال و قاشق و بقیه برای سایر ظروف مانند بشقاب و لیوان هستند. به هنگام خرید سبدهای آن را بررسی کنید تا نیاز شما را برآورده سازند. وجود سبد به مقدار کافی باعث تفکیک ظروف و شستشوی بهتر آن‎ها می‎شود.

قابلمه‎ها شسته می‎شوند؟

شستشوی قابلمه برای خیلی از افراد چیزی جز سردرد نیست و بعضی از ظرفشویی‎ها حتی قابلمه‎ها را می‎شویند. اگر می‎خواهید همه کار را به ماشین خود بسپارید حتما از وجود این قابلیت مطمئن شوید.

آیا ظروف ضدعفونی می‎شوند؟

بدون شک پیشرفت تکنولوژی باعث می‎شود محصولات جدید از ویژگی‎های بیشتری برخوردار باشند. ماشین ظرفشویی‎های قدیم فناوری ضد عفونی کردن را نداشتند و کاربر باید برای هر مرتبه شست و شو اندکی ضد عفونی کننده داخل دستگاه بریزد. ولی محصولات جدید به این فناوری مجهز شده‎اند.

مخزن پلاستیکی یا استیل؟

مخزن ماشین ظرفشویی به دو شکل استیل و پلاستیک ساخته می‎شود که هر یک مزایا و معایب خاص خود را دارند. اما رای برتری را باید به انواع استیل بدهیم که دلیل آن زنگ نزدن استیل، چرک نشدن، آب نشدن و ماندگاری طولانی‎تر آن است.

آیا مجهز به فناوری کنترل بخار آب است؟

فناوری کنترل آب جزو امکانات اضافه یک ظرفشویی است تا به هنگام باز کردن درب ماشین بخار زیادی به سمت شما نیاید و باعث سوختگی سطحی دست نشود. از طرفی بخار تبدیل به قطره آب می‎شود و در نتیجه بر روی ظروف شسته شده لک می‎افتد. زمان خرید ماشین ظرفشویی وجود فناوری کنترل بخار آب را بررسی کنید.

می‎توانیم میوه‎ها را نیز با آن بشوریم؟

با آن که بعید است کسی ضد عفونی کردن میوه و شست و شوی درست آن را به ماشین ظرفشویی خود بسپارد ولی جالب است بگوییم بعضی از مدل‎ها سیستم شست و شوی میوه را دارند.

براق کننده دارد؟

یکی از ویژگی‎های جالب بعضی از مدل‎ها استفاده از سیستم براق‎کنندگی است که به دنبال شستن ظروف روی آن‎ها مایع براق‎کننده ریخته می‎شود تا تمیزی شان بیشتر نمایان شود. تصور کنید سر میز مهمان خود ظروفی را قرار می‎دهید که با درخشش خود او را تحت تاثیر قرار می‎دهد!

امکانات اضافه ماشین ظرفشویی

بعضی از ماشین‎های ظرفشویی امکانات بیشتری دارند که باعث می‎شود کاربران را به خرید بیشتر ترغیب کنند. از جمله آن‎ها می‎توان موارد زیر را نام برد:

شست‌وشوی ظروف توسط بخار

وجود این ویژگی باعث می‎شود مرحله شست و شوی اولیه ظروف قبل از گذاشتن داخل دستگاه حذف شود. این سیستم در مصرف آب و انرژی صرفه‎جویی بالایی می‎کند. اکثر افرادی که می‎خواهند مدل قدیمی‎تر خود را به‎روز کنند از این مدل‎ها خریداری می‎کنند.

برنامه‎های گوناگون شست و شو

ماشن‎های جدید برنامه‎های گوناگونی برای شست و شو دارند از جمله شست و شوی مقدماتی، معمولی و سریع تا کاربر براساس نیاز هر یک از آن‎ها را انتخاب کند. به عنوان مثال می‎توان مدل سریع را برای شستن ظروفی که چرب نیستند، مانند ظرف میوه یا استکان چای، انتخاب کرد.

امکان تنظیم ارتفاع سبد

راحتی کار کاربر به هنگام استفاده از دستگاه یکی از اولویت‎های بسیاری از برندها است. قفسه‎های قابل تنظیم و متحرک باعث ساده‎سازی کار با دستگاه می‎شوند و توانایی تنظیم ارتفاع سبد این امکان را به کاربر می‎دهد تا انواع لیوان‎های خود را با هر ارتفاعی در سبد قرار دهد.

برخورداری از حسگرهای بیشتر

بعضی از مدل‎ها حسگرهایی دارند که می‎توانند مقدار کثیفی ظروف و حجم ظروف درون دستگاه را شناسایی کنند. وجود این حسگرها باعث تنظیم میزان انرژی دستگاه و پایین آوردن سطح هزینه‎ها می‎شود. بعضی از مدل‎ها هم‎چنین فناوری به اسم شست و شوی تاخیری دارند تا دستگاه خارج از ساعات اوج مصرف برق به صورت خودکار روشن شود و ظروف را بشوید.

بی‎صدا

هیچ کس سر و صدا را دوست ندارد و وجود فناوری مانند شست و شوی تاخیری باعث می‎شود در زمان استراحت اعضای خانواده شستن ظروف صورت گیرد و از صدای آن در امان باشند. در نتیجه مدل‎های دارای عایق صوتی آرامش بیشتری نیز به همراه می‎آورند. عملیات تامین فشار آب یا تخلیه و آبگیری خود باعث سر و صدای زیادی می‎شود، بنابراین بی‎صدا بودن یا صدای بسیار کم یک دستگاه به هنگام کار یکی از امتیازهای برتر آن به شمار می‎رود.

هزینه خرید ماشین ظرفشویی

مصداق هر چه قدر پول خرج کنی، همان‎قدر آش می‎خوری این‎جا به کار نمی‎آید چون الزاما هزینه بیشتر برای خرید ظرفشویی به معنای خرید بهترین مدل نیست. بعضی از مدل‎ها قیمت متوسطی دارند ولی امکانات مشابهی با مدل‎های گران‎قیمت‎تر دارند و همان میزان کارآیی را در اختیار کاربر می‎گذارند.

بسیاری از کاربران به دنبال خرید کالاهای لوکس و یا برندهای خارجی هستند که به نظر ما کار اشتباهی است که فقط باعث هدر دادن پول شما می‎شود. بسیاری از مدل‎های داخلی نه تنها امکانات مشابهی دارند بلکه وجود نمایندگی‎های داخل ایران کار شما را برای خدمات پس از فروش به مراتب ساده می‎سازد.

به هنگام خرید ماشین ظرفشویی حتما از گارانتی آن مطمئن شوید. اکثر گارانتی‎ها یک ساله هستند و تعویض قطعات و تعمیرات لازم را در بر می‎گیرند. بعضی از برندها گارانتی دوساله دارند و تعدادی حتی تا ۵ سال محصولات خود را تضمین می‎کنند. به شرایط گارانتی حتما توجه کنید.

چرا ماشین ظرفشویی پاکشوما انتخاب خوبی است؟

اگر مطلب بالا را با دقت خوانده باشید تا الان می‎توانید ویژگی‎های یک ماشین ظرفشویی خوب و نیاز خود را بدانید. ما قصد داریم ماشین ظرفشویی پاکشوما یکی از قدیمی‎ترین برندهای معتبر داخلی با خدمات گسترده پس از فروش را به شما معرفی کنیم. ولی دلیل آن چیست؟

ویژگی‎های ماشین ظرفشویی پاکشوما:

  1. سیستم خشک کن و ۸ برنامه شست و شوی قابل تنظیم دارد. وجود دو برنامه شست و شوی اقتصادی و سریع آن به شکل قابل توجهی باعث صرفه‎جویی در هزینه‎ها و وقت کاربر می‎شود.
  2. ویژگی خیس کردن ظروف پیش از شستشو تعبیه شده است.
  3. دستگاه به سیستم آلارم کاملی مجهز است که به دنبال بروز یک خطا با نشان دادن یک کد دلیل آن را به خوبی نشان می‎دهد.
  4. اگر تعداد ظرفیت کم است می‎توانید از ویژگی نصف ظرفیت استفاده کنید.
  5. به دنبال قطع برق و وصل مجدد آن، سیستم توسط ویژگی حافظه شروع مجدد، برنامه اجرایی را ادامه می‎دهد.
  6. از نظر رتبه مصرف انرژی A++ است.
  7. سیستم خشک کن پیشرفته دارد.
  8. صدا بسیار کم و تنها به مقدار ۴۹ دسی‎بل است.
  9. قفل کودک دارد.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *